REKLAMA

Topimy się dwa razy częściej niż inni mieszkańcy UE

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-08-10 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
13:12 min.
Udostępnij:

Sezon wakacyjny w pełno. Nastały upały, a to oznacza, że coraz chętniej wchodzimy do wody. Rozwiń »
Niestety, mimo wszelkich apeli, choćby o to by nie kąpać się po wypiciu alkoholu, kolejne dni przynoszą informacje o tym ile osób utonęło. W czerwcu według statystyk policyjnych było ich 60, w lipcu 86, do 9 sierpnia 36. Razem od 1 czerwca do wczoraj - 182 osoby.
W ubiegłym roku życie straciło w ten sposób 456 osób, 98 osób przed wejściem do wody piło alkohol.
Ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach UE - wynika z analiz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Najczęściej toną mężczyźni z wykształceniem zawodowym w wieku od 45 do 59 lat. co przeczy powszechnemu przekonaniu, że ofiarami są głównie dzieci i osoby młode.
To, że rocznie na 100 tys. mieszkańców naszego kraju śmierć w wyniku utonięcia ponoszą dwie osoby, podczas gdy w Unii jedna, jest spowodowane przede wszystkim dużą liczbą utonięć związanych z nadużywaniem alkoholu.
U kobiet ryzyko śmierci w wyniku utonięcia jest pięciokrotnie niższe. Czynnikiem silnie wpływającym na ryzyko utonięcia mężczyzn jest też wykształcenie: mężczyźni z wykształceniem zawodowym tonęli aż siedmiokrotnie częściej niż ci z wykształceniem wyższym. Do wypadków najczęściej dochodziło nad jeziorami rzekami; wcale nie nad morzem.

Żródła:
- https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/7755499,alkohol-utoniecia-- woda-ratownik-who-ue-promile.html
- statystyki policyjne Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA