REKLAMA

Wtórne i suche utonięcie - podsumowanie

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-08-19 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Na zakończenie naszego cyklu przewodników o tzw wtórnym lub suchym utonięciu dwa przykłady. Wcześniej przypomnijmy: w obu wypadkach wystarczy zachłyśnięcie się nawet niewielką ilością wody. Rozwiń »
W przypadku pierwszym może dojść do śmierci w wyniku obrzęku płuc do których dostała się woda, w drugim następuje pobudzenie nerwu znajdującego się krtani, skurcz głośni, a w rezultacie - utrata przytomności z powodu niedotlenienia.
Przykład; student tonął na pływalni. Nieprzytomny został wyłowiony z dna: przeprowadzono zabiegi resuscytacyjne i przywrócono funkcje życiowe. Był przytomny. Po kilkunastu godzinach jego stan niespodziewanie się pogorszył i w wyniku niedotlenienia chłopak zmarł.
Dziecko wpadło do przydomowego basenu. Po 20 sekundach zostało wyciągnięte z wody. Chłopiec, kaszląc, wykrztusił wodę, której nałykał się w basenie; w kolejnych minutach stawał się coraz bardziej zmęczony i ciągle kasłał. Został zabrany do lekarki rodzinnej. Po prześwietleniu płuc okazało się, że były zalane wodą, przez co gwałtownie spadał poziom tlenu we krwi. W drodze do szpitala z 98 proc. spadł do 74 proc., niezbędna była maska tlenowa. Po nocy na intensywnej terapii chłopiec odzyskał przytomność.
Wniosek - bądźmy wyczuleni na na objawy, które mogą pojawić się po topieniu się lub nawet zachłyśnięciu się wodą : senność, zmęczenie, ospałość, duszność, sine usta i blada skóra, oraz nieustający kaszel, ciężki i szybki oddech, ból w klatce piersiowej. W razie ich wystąpienia szukajmy jak najszybciej pomocy lekarskiej.

Korzystałam z : https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100961,25040088,wtorne-utoniecie-mozna-utonac-w-lozku.html Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie w dzień dobry Ewa Podolska na zakończeniu naszych przewodników tzw. wtórnym psyche utonięć 2 przykłady wcześniej przypomni w obu wypadkach wystarczy zachłyśnięcie się nawet niewielką ilością wody w przypadku pierwszy może dojść do śmierci w wyniku obrzęku płuc, do których dostała się złota drugim następuje pobudzenie nerwu znajdujących się w krtań skurcz głośni, a w rezultacie utrata przytomności z powodu niedotlenienia przykład Rozwiń » student toną napływa nieprzytomny został wyłowiony z dna przeprowadzono zabiegi resuscytacyjne przywrócono funkcje życiowe był przytomny po kilkunastu godzinach jego stan niespodziewanie się pogorszył w wyniku niedotlenienia chłopak ma dziecko wpadło do przydomowego basenu po 20 sekundach został wyciągnięty złoty chłopiec kaszlą wykrztusił wodę, której nałykał się w basenie w kolejnych minutach stawał się coraz bardziej zmęczony ciągnika słał został zabrany do lekarki rodzinnej po prześwietleniu płuc okazało się, że był zalany wodą przez co gwałtownie spada poziom tlenu we krwi po drodze do szpitala z 98% spadł do 74% przez co niezbędna była maska tlenowa w nocy na intensywnej terapii chłopiec odzyskał przytomność wniosek bądźmy wyczuleni na objawy, które mogą pojawić się pod topień się lub nawet zachłyśnięciu się woda senność zmęczenie ospałość duszność sine usta blada skóra oraz nieustający kaszel ciężkiej szybki oddech ból w klatce piersiowej w razie wystąpienia szukajmy jak najszybciej pomocy lekarskiej przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz internetowe radio TOK+Muzyka teraz 40% taniej. Wybierz pakiet Standardowy i słuchaj gdziekolwiek jesteś

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA