REKLAMA

Tłuszcze nasycone i nienasycone

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-09-01 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:42 min.
Udostępnij:

Dziś o podziale tłuszczy - trochę bardziej skomplikowanym: ze względu na występowanie kwasów tłuszczowych w nich. Kwasy tłuszczowe różnią się pod względem budowy cząsteczkowej i w związku z tym są w różny sposób trawione i przyswajane przez układ pokarmowy i organizm. Rozwiń »

Istnieją kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone.

Ten podział wynika z ich budowy chemicznej - ilości podwójnych wiązań w łańcuchu węglowym. Tłuszcze nasycone nie posiadają podwójnych wiązań w ogóle, nienasycone - mogą posiadać różną liczbę tych wiązań - dwa, lub więcej. Z tego względu wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżniamy kwasy tłuszczowe jednonienasycone - mające jedno wiązanie podwójne w łańcuchu, oraz kwasy tłuszczowe wielonienasycone - mające w łańcuchu węglowym dwa lub więcej wiązań podwójnych.

Tłuszcze nasycone, czyli kwasy tłuszczowe nasycone zawarte są w smalcu, tłustym mięsie, maśle i innych produktach odzwierzęcych. Także w oleju kokosowym oraz palmowym, które są wykorzystywane do produkcji między innymi słodyczy oraz obróbki termicznej produktów, ponieważ wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są odporne na wysokie temperatury.

Tłuszcze nasycone nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka, ale o tym dlaczego w jutrzejszym Przewodniku Na Zdrowie. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dziś o podziale tłuszcz trochę bardziej skomplikowanym ze względu na występowanie kwasów tłuszczowych ich kwasy tłuszczowe różnią się pod względem budowy dodatkowej i w związku z tym są w różny sposób trawiony przyswajane przez układ pokarmowy i organizm istnieją kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone ten podział wynika z budowy chemicznej ilości podwójnych wiązań w łańcuchu węglowy tłuszcze nasycone nie Rozwiń » posiadają podwójnych wiązań w ogóle nienasycony mogą posiadać różną liczbę tych wiązań 2 więcej z tego względu wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżniamy kwasy tłuszczowe jednonienasycone mające jedno wiązanie podwójnym łańcuchu oraz kwasy tłuszczowe wielonienasycone mające łańcuch węglowy 2 lub więcej wiązań podwójnych tłuszcze nasycone, czyli kwasy tłuszczowe nasycone zawarte są smalcu tłustym mięsie maśle innych produktach zwierzęcych także w oleju kokosowym oraz palmowym, które są wykorzystywane do produkcji m.in. słodyczy oraz obróbki termicznej produktów, ponieważ wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są odporne na wysokie temperatury tłuszcze nasycone nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka, ale o tym dlaczego w jutrzejszym przewodniku na zdrowie przypominam od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Skorzystaj z 40% rabatu w jesiennej promocji. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA