REKLAMA

Tłuszcze trans - cóż to takiego?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-09-07 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:29 min.
Udostępnij:

Tłuszcze: nasycone, nienasycone, w tym jedno i wielonienasycone, tłuszcze trans - można się w tym pogubić. Rozwiń »

Uporządkujmy: Tłuszcze to najbardziej skoncentrowane źródło energii - 9 kilokalorii w jednym gramie, dzięki nim wchłaniane i przyswajane są rozpuszczalne witaminy A, D, E, K. Występują w nich kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone, a te dzielą się na jedno nienasycone i wielonienasycone.

Kwasy tłuszczowe nasycone znajdują się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: smalec, masło, nabiał, czerwone mięso. Występują też w niektórych tłuszczach pochodzenia roślinnego, na przykład w oleju palmowym czy kokosowym.

Powinniśmy ograniczać ich spożycie na rzecz kwasów tłuszczowych nienasyconych.

Te pochodzą ze ze źródeł roślinnych takich jak: rzepak, słonecznik, sezam, oliwki, len.

A tłuszcze trans ? - Te powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych. Same oleje roślinne są zdrowe, ale proces utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości.

Wówczas są bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż i tak bardzo niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska tłuszcze nasycone nienasycone w tym jedno i wielonienasycone tłuszcze trans można się w tym pogubić uporządkujmy Puszczy to najbardziej skoncentrowane źródła energii 9kcal 1 grami dzięki nim chronionej przyswajane są rozpuszczalne witaminy, a de KO występują w nich kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycony, a te dzielą się na jedno nienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe nasycone znajdują się przede wszystkim w Rozwiń » produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak smalec masło nabiał czerwone mięso występują też w niektórych łóżkach pochodzenia roślinnego np. oleju palmowym czy kokosowy powinniśmy ograniczać spożycie na rzecz kwasów tłuszczowych nienasyconych te pochodzą ze źródeł roślinnych takich jak rzepak słonecznik Sezam oliwki letnie, a tłuszcze trans one powstają w wyniku utwardzenia olejów roślinnych same oleje roślinne są zdrowe, ale proces utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości wówczas są bardziej niebezpieczny dla zdrowia, jeżeli tak bardzo niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA