REKLAMA

Przemysłowe tłuszcze trans - najgorsze dla zdrowia

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-09-08 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Dziś ciąg dalszy o tłuszczach trans. Powstają one w wyniku przemysłowego utwardzenia olejów roślinnych. Podczas tego procesu olej roślinny wzbogaca się w cząsteczki wodoru i poddaje działaniu bardzo wysokiej temperatury. Rozwiń »

Podgrzane molekuły oleju roślinnego wiążą się z cząsteczkami wodoru, w wyniku czego powstaje nowy związek - uwodorniony - utwardzony kwas tłuszczowy. Oleje roślinne w ten sposób przybierają postać stałą. Ten proces o daje im trwałość. Normalnie są wrażliwe na światło i temperaturą.

Stąd ich kariera - dodane do produktów zapewniają im długi termin przydatności Przemysłowe tłuszcze trans są najbardziej szkodliwym typem kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Podobnie jak kwasy tłuszczowe nasycone podwyższają stężenie „złego” cholesterolu (LDL). Jego nadmiar odkłada się w ścianach tętnic i powoduje miażdżycę, która wiąże się m.in. z zawałem serca i udarem mózgu. Jednak w odróżnieniu od nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszcze trans dodatkowo obniżają stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL), co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju zwłaszcza choroby niedokrwiennej serca. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" teraz 45% taniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA