REKLAMA

Przemysłowe tłuszcze trans - najgorsze dla zdrowia

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-09-08 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:35 min.
Udostępnij:

Dziś ciąg dalszy o tłuszczach trans. Powstają one w wyniku przemysłowego utwardzenia olejów roślinnych. Podczas tego procesu olej roślinny wzbogaca się w cząsteczki wodoru i poddaje działaniu bardzo wysokiej temperatury. Rozwiń »

Podgrzane molekuły oleju roślinnego wiążą się z cząsteczkami wodoru, w wyniku czego powstaje nowy związek - uwodorniony - utwardzony kwas tłuszczowy. Oleje roślinne w ten sposób przybierają postać stałą. Ten proces o daje im trwałość. Normalnie są wrażliwe na światło i temperaturą.

Stąd ich kariera - dodane do produktów zapewniają im długi termin przydatności Przemysłowe tłuszcze trans są najbardziej szkodliwym typem kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Podobnie jak kwasy tłuszczowe nasycone podwyższają stężenie „złego” cholesterolu (LDL). Jego nadmiar odkłada się w ścianach tętnic i powoduje miażdżycę, która wiąże się m.in. z zawałem serca i udarem mózgu. Jednak w odróżnieniu od nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszcze trans dodatkowo obniżają stężenie „dobrego” cholesterolu (HDL), co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju zwłaszcza choroby niedokrwiennej serca. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dziś ciąg dalszy tłuszcze trans powstają one w wyniku przemysłowego utwardzenia olejów roślinnych podczas tego procesu olej roślinny wzbogaca się cząsteczki wodoru i poddaje działaniu bardzo wysokich temperatur podgrzane molekuły oleju roślinnego wiążą się z cząsteczkami wodoru w wyniku tak powstaje nowy związek uwolniony utwardzony kwasy tłuszczowe oleje roślinne w ten sposób przybierają postać stałą ten proces daje Rozwiń » im trwałość normalnie są wrażliwe na światło i temperatury stąd kariera dodany do produktów zapewniają im długi termin przydatności przemysłowe tłuszcze trans są najbardziej szkodliwym typem kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za wzrost ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego podobnie kwasy tłuszczowe nasycone podwyższają stężenie złego cholesterolu ldl jego nadmiar odkłada się w ścianach tętnic powoduje miażdżycę, która wiąże się m.in. zawałem serca udarem mózgu jednak w odróżnieniu od nasyconych kwasów tłuszczowych w chuście trans dodatkowo obniżają stężenie dobrego cholesterolu hdl co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju, zwłaszcza choroby niedokrwiennej serca przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA