REKLAMA

14 września 1309 Malbork stał się stolicą państwa krzyżackiego

Powrót do przeszłości
Data emisji:
2020-09-14 22:00
Prowadzący:
Czas trwania:
51:35 min.
Udostępnij:

Ponad sto lat minęło od trzeciej krucjaty. Ponad wiek liczy sobie Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego. Zdążył wyrosnąć na polityczną i militarną potęgę. Ale dalszej możliwości ekspansji w rejonie Morza Śródziemnego już nie ma. Tym, co było do wzięcia, podzielili się joannici z templariuszami. Rozwiń »
Zakonnicy suną zatem palcem po mapie. Kierunek - północ Europy.
Krzyżacy już tam są, zaproszeni przez Konrada, księcia mazowieckiego. Ogniem i mieczem nawracają ludy bałtyckie. Operują między morzem, Mazowszem i Litwą. Gdy zdobędą na poganach nowe ziemie, włączają je do swojej domeny. Sprowadzają niemieckich osadników. Wznoszą grody obronne i zamki.
Kilka lat temu ukończono właśnie budowę gotyckiej warowni w Malborku, na prawym brzegu Nogatu. To imponująca siedziba komtura, chroniona rzeką i bagnami. Ale teraz Gród Marii stać się ma stolicą państwa krzyżackiego. Do tej pory wielki mistrz stacjonował w Wenecji, ale niechęć wobec zakonów rycerskich, jaka zapanowała na dworach europejskich, skłania go do przeprowadzki.
Siegfried von Feuchtwangen jest też pomny losu swego poprzednika, któremu zakonna kapituła, zebrana w Kłajpedzie, odebrała urząd. Za bierność w sprawie dalszego rozwoju państwa zakonu krzyżackiego na terenie Prus i Inflant.
Dlatego wielki mistrz przybywa ze swą świtą do Malborka.
Jest 14 września 1309 roku. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" teraz 45% taniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA