REKLAMA

"Prawa człowieka wymagają nieustannej uwagi. Dziś walczymy o to samo, co 30 lat temu". Danuta Przywara o początkach HFPC

Świadek historii
Data emisji:
2020-09-16 23:00
Czas trwania:
52:41 min.
Udostępnij:

W styczniu 1990 roku została zarejestrowana Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O jej działaniach słuchacze TOK FM słyszą prawie codziennie. Prawnicy Fundacji monitorują tworzenie ustaw w Polsce, a gdy trzeba włączają się w sprawy pokrzywdzonych osób. Ale 1990 rok to wcale nie początek walki o prawa człowieka, bo grupa osób, która założyła Fundację, działała już dużo wcześniej. Wśród nich była socjolog Danuta Przywara, w Fundacji od samego początku, a od 2008 jej prezes, odznaczona wieloma wyróżnieniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rozwiń »
W rozmowie z Bartłomiejem Pogranicznym mówi o założeniu Komitetu Helsińskiego, organizacji, która w 1982 roku zbierała dowody na łamanie praw człowieka w trakcie stanu wojennego. Raport, który współtworzyła Przywara, udało się przemycić na Zachód. Jego efektem były sankcje gospodarcze wobec PRL.
Prezes Fundacji mówi o tym, jak członkowie Komitetu musieli czasem przerzucać całe archiwum do innych lokalizacji, bo śledziły ich już służby. Mówi też o współpracy z Jarosławem Kaczyńskim, którego nazwisko widnieje na dokumentach założycielskich Fundacji, ale dziś Kaczyński nie jest już tak przychylny wyznawanym wcześniej wartościom.
Odpowiada też na pytanie, czy 30 lat temu spodziewała się, że w XXI wieku wciąż będzie miała dużo pracy. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: ŚWIADEK HISTORII

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" teraz 45% taniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA