REKLAMA

Starajmy się żyć zgodnie z naszym zegarem biologicznym

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-10-08 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Przez ostatni tydzień mówiłam Państwu jak działa nasz zegar biologiczny. Rozwiń »

Tyle ze obecnie gdy nie chodzimy spać z przysłowiowymi kurami, stale mu przeszkadzamy. Jesteśmy eksponowani na działanie wielu dodatkowych zewnętrznych synchronizatorów rytmów biologicznych, źródeł światła, np. światło niebieskie we wszystkich ekranach komputerów, tabletów, telefonów komórkowych. Jeśli tuż przed wieczornym snem korzystamy z tych urządzeń, to aktywizują one nasz centralny układ nerwowy i przesuwają fazę naszego zegara biologicznego.

Powinniśmy więc starać się prowadzić w miarę regularny tryb życia. Łatwo powiedzieć!

W każdym razie osoby, które mają problemy ze snem powinny absolutnie eliminować bodźce aktywizujące mózg w porze nocnej.

Jeśli zaburzamy nasz zegar biologiczny narażamy się na zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, zaburzenia snu, depresję, skłonności do zachowań neurotycznych, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia.

Okazuje się też, że istnieje związek między zaburzeniami afektywnymi a rozregulowaniem rytmów biologicznych. Kiedyś uważało się, że to rozregulowanie jest wynikiem choroby, teraz raczej sądzi się, że jest odwrotnie - to desynchronizacja zegara biologicznego wpływa na rozwój choroby. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska przez ostatni tydzień mówią państwo działa nasz zegar biologiczny co obecnie, gdy nie chodzimy z partii z przysłowiowymi kurami staremu przez skazanych jesteśmy eksponowanie na działanie wielu dodatkowych zewnętrznych synchronizator rytmów biologicznych źródeł światła np. światło niebieskie we wszystkich ekranach komputerów tabletów telefonów komórkowych i tuż przed wieczornym z tym korzystamy z tych urządzeń aktywizują Rozwiń » one na centralny układ nerwowy i przesuwają wazę zegara biologicznego pod nim, więc starać się prowadzić w miarę regularny tryb życia łatwo powiedzieć w każdym razie osoby, które mają problemy ze snem absolutnie powinny eliminować bodźce aktywizujące mózg w porze nocnej jeśli zaburza nasz zegar biologiczny narażamy się też na zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego zaburzenia snu depresje skłonności do zachowań neurotycznych zacznie tętnić choroby układu krążenia okazuje się też, że istnieje związek między zaburzeniami efektywnymi, a rozregulowanie rytmu biologicznej kiedyś uważało się, że to rozregulowanie jest wynikiem choroby teraz raczej są dziś jest odwrotnie to decentralizacja zegara biologicznego wpływa na rozwój choroby przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcasty TOK FM oraz radio TOK+Muzyka bez reklam - teraz 40% taniej w zimowej promocji!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA