REKLAMA

Zespół tzw. suchego oka - cóż to takiego?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
10-07-2020 13:50 (Powtórka: 16-10-2020)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Gdy długo siedzimy przed ekranem komputera, rzadziej mrugamy. A rola mrugania jest ważna. Powoduje nawilżanie oka. Oko nienawilżone jest suche, czujemy dyskomfort - coś jakby piasek pod powiekami. Możemy mieć uczucie zmęczenia i ciężkości powiek. Rzadziej światłowstręt i swędzenie. Rozwiń »
Winna praca przy komputerze. Ale nie tylko... objawy te pojawiały się u niektórych osób, jeszcze zanim usiedliśmy masowo przed monitorami. Pisząca te słowa usłyszała wiele lat temu, gdy jeszcze nic wspólnego z komputerem nie miała, że być może nigdy nie będzie mogła nosić szkieł kontaktowych, ponieważ ma zespół tzw. suchego oka.

Jest to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego.

O co chodzi? Film łzowy, który składa się z trzech warstw. Zewnętrzna warstwa tłuszczowa zabezpiecza oczy przed odparowaniem łez. Środkowa warstwa filmu to warstwa wodna - najgrubsza, która nawilża i odżywia oczy. Wewnętrzna warstwa filmu - mucynowa - odpowiedzialna jest za przyleganie łez do powierzchni oka. Jeżeli któraś z warstw zachowuje się nieprawidłowo, można odczuwać dolegliwości zwane zespołem suchego oka. Jego przyczyną może być zbyt mała ilość łez lub ich nieprawidłowy skład. To może sprawdzić okulista po wykonaniu badań Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie rządowych Ewa Podolska, gdy długo siedzimy przed ekranem komputera rzadziej mruga, a rola mruganie jest ważna powoduje nawilżenie oka okonie na żonę jest sucha czujemy dyskomfort coś, jakby piasek pod powiekami możemy mieć uczucie zmęczenia ciężkości powiek rzadziej światłowstręt i swędzenie Wilna praca przy komputerze, ale nie tylko objawy pojawiały się niektórych osób jeszcze zanim usiedliśmy masowo przed monitorami mówiąc te słowa usłyszała Rozwiń » wiele lat temu, gdy jeszcze nic wspólnego z komputerem nie miała, że być może nigdy nie będzie mogła nosić szkieł kontaktowych, ponieważ ma tzw. zespół suchego oka jest to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu US lub zaburzenia w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego, o co chodzi film łzowy składa się z 3 władz zewnętrzna warstwa tłuszczowa zabezpiecza oczy przed parowaniem łez środkowa warstwa filmu warstwa wodna najgrubsza, która nawilża i odżywia, o czym wewnętrzna warstwa piwu móc nowa odpowiedzialnej za przyleganie US do powierzchni oka jeżeli, która jest bardzo zachowuje się nieprawidłowo można odczuwać dolegliwości zwane zespołem suchego oka jego przyczyną może być zbyt mała ilość łez lub ich nieprawidłowy skład to może sprawić okulista po wykonaniu badań przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie nie ma czasu posłuchać następnej audycji znajdziesz ją jako podcast na tokfm PL na program zaprosił sponsor promotor kropli nawilżających teraz Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA