REKLAMA

Udar mózgu - dlaczego nie wykorzystujemy nowoczesnych metod leczenia ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-10-30 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:39 min.
Udostępnij:

Dzień Dobry Rozwiń »

Udar mózgu. Każdy z nas jest potencjalnym pacjentem. Statystyki pokazują, że 1 na 6 osób dozna udaru w ciągu życia.
Udar może być niedokrwienny i tych jest 85-90 procent, spowodowany zatkaniem przez skrzeplinę tętnicy mózgowej, lub krwotoczny wywołany uszkodzeniem tętnicy i wylewem krwi do mózgu. W obu sytuacjach skutkiem jest zniszczenie fragmentu mózgu, które powoduje niepełnosprawność chorego lub zgon.
Natychmiastowe działanie to szansa na zastosowanie skutecznego leczenia, które zapobiegnie lub ograniczy skutki udaru. Niestety tylko część chorych z udarem niedokrwiennym trafia do szpitala, a tylko kolejna część z nich otrzyma w odpowiednim oknie czasowym leczenie trombolityczne, czyli rozpuszczające skrzeplinę. Jeszcze gorzej jest z zabiegiem trombektomii czyli mechanicznym usunięciu skrzepliny- a tym samym udrożnieniu tętnicy. Powinno się tych zabiegów wykonywać 5000-6000 rocznie, a zgodnie z danymi NFZ w okresie od stycznia do listopada 2019 r. w Polsce wykonano, tylko 1111 trombektomii mechanicznej. Tylko co 5-ty chory wymagający w Polsce leczenia TM otrzymał w 2019 r. takie leczenie.
- chorobę w wielu wypadkach śmiertelna można skutecznie leczyć. Szybka reakcja (natychmiastowe działanie) to szansa na zastosowanie skutecznego leczenia (ratunek dla mózgu), które zapobiegnie lub ograniczy skutki udaru. Na czym dokładnie polega leczenie udaru mózgu, jak to leczenie przebiega, jak działa?  Wyjaśnienie pojęć: Tromboliza, Trombektomia

„Każdy z nas jest potencjalnym pacjentem. Statystyki pokazują, że 1 na 6 osób dozna udaru w ciągu życia.

W Polsce odnotowujemy rocznie 60 tys. udarów niedokrwiennych i ok. 10 proc. z nich kwalifikuje się̨ do zabiegów (czyli 5000-6000 zabiegów rocznie), a zgodnie z danymi NFZ w okresie od stycznia do listopada 2019 r. w Polsce wykonano, w kraju liczącym 38 mln mieszkańców, tylko 1111 trombektomii mechanicznej. Leczenie w oparciu o pilotaż okazało się jednak dalece niewstarczające – w najlepszym razie jedynie co 5-ty chory wymagający w Polsce leczenia TM otrzymał w 2019 r. takie leczenie. 

Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/w-polsce-odnotowuje-sie-90-tys-udarow-niedokrwiennych-rocznie-971045

Jego zdaniem niepokojące jest, że tylko część chorych z udarem niedokrwiennym trafi do szpitala, a tylko kolejna część z nich otrzyma w odpowiednim oknie czasowym leczenie trombolityczne. 

„Powinno je dostać 20-30 proc. pacjentów, podczas gdy realnie ten odsetek wynosi zaledwie 10-12 proc. Z tego tylko część będzie kwalifikować się do zabiegu trombektomii mechanicznej” - dodaje.

Udar niedokrwienny to najczęstsza postać udarów, jest on spowodowany zatkaniem przez skrzeplinę tętnicy mózgowej. Przypada na niego 85-90 proc. wszystkich chorych. Pozostałe przypadki to udary krwotoczne wywołane uszkodzeniem tętnicy i wylewem krwi do mózgu. W obu sytuacjach skutkiem jest zniszczenie fragmentu mózgu, które powoduje niepełnosprawność chorego lub zgon. Może temu zapobiec jedynie jak najszybsze włączenie odpowiedniego leczenia: podanie leków rozpuszczających krew lub mechaniczne udrożnienie tętniczy. Warunkiem skutecznego przeprowadzenia procedur terapeutycznych jest jednak szybkie wezwanie pomocy. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska udar mózgu każdy z nas z potencjalnym pacjentem statystyki pokazują, że jednak na 6 osób dozna udaru w ciągu życia udar może być niedokrwienny i jest 85 do 90% spowodowany zatkanie przez skrzeplinę tętnicy mózgowej lub krwotoczny wywołany uszkodzeniem tętnicy i wylewem krwi domus w obu sytuacjach skutkiem jest zniszczenie fragmentu mózgu, które powoduje niepełnosprawność chorego lub zgody natychmiastowe działanie to Rozwiń » szansa na zastosowanie skutecznego leczenia, które zapobiegnie lub ograniczyć skutki udarów niestety tylko część chorych z udarem niedokrwiennym trafia do szpitala, a tylko kolejna część z nich otrzyma w odpowiednim oknie czasowym leczenie trwa polityczny, czyli rozpuszczający skrzeplinę w jeszcze gorzej jest zabiegiem trąby, kto mi, czyli mechanicznym usunięciu skrzepliny, a tym samym udrożnieniu tętnicy powinno się tych zabiegów wykonywać pomiędzy 5, a 6000 rocznie, a zgodnie z danymi NFZ w okresie od stycznia do listopada 2019 roku w Polsce wykonano tylko 1111 trąbek Tomi mechanicznych tylko co piąty chory wymagający w Polsce leczenia trąby, kto ją otrzymał 2019 roku takie leczenie przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed czternastą Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu! Teraz w grudniowej promocji aż 40% taniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA