REKLAMA

Dieta w cukrzycy - fakty i mity

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
10-11-2020 13:50 (Powtórka: 21-10-2022)
Prowadzący:
Czas trwania:
01:53 min.
Udostępnij:

Wokół cukrzycy narosło wiele mitów i tak: Rozwiń »

- Do cukrzycy prowadzi jedzenie dużych ilości cukru.
Nie tylko - każda nadwyżka energetyczną pochodząca z białka czy tłuszczu powodująca nadwagę zwiększa ryzyko cukrzycy

- Regularne picie napojów słodzonych cukrem sprzyja rozwojowi cukrzycy.
To akurat jest prawdą. Napoje słodzone takie jak napoje owocowe, energetyczne, herbaciane, gazowane podnoszą poziom glukozy we krwi. 1 puszka takiego napoju może zawierać aż 10 łyżeczek cukru.

- Tylko osoby z nadwagą i otyłością będą chore na cukrzycę.
Nadmierna masa ciała jest ważnym czynnikiem, sprzyjającym rozwojowi cukrzycy. Ale nie jest jedynym. Istotny jest także poziom aktywności fizycznej, historia rodzinna, wiek itp. Często się zdarza, że osoby z cukrzycą typu 2 mają prawidłową masę ciała, lub niewielką nadwagę.

- Osoba , która ma cukrzycę musi całkowicie zmienić sposób odżywiania.
Nieprawda. Dieta diabetyka jest także odpowiednią dietą dla osób zdrowych
Należy unikać tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych. Jeść chude mięso, chude mleko, ryby i jajka. Dużo warzyw, umiarkowane ilości owoców. Co do produktów zbożowych takich jak chleb, makaron, należy wybierać pełnoziarniste: chleb, ciemny makaron, grube kasze, brązowy i „ciemny” ryż. Powinny one dostarczać około połowę dziennej ilości energii. I na końcu - uważać na sól !
Korzystałam z:
https://www.przelomwodzywianiu.pl/kacik-dietetyczny/fakty-i-mity-dotyczace-zywienia-osob-z-cukrzyca Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
Wodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska wokół cukrzycy narosło wiele mitów i tak do cukrzycy prowadzi jedzenie dużych ilości cukru i nie tylko każda nadwyżka energetyczna pochodząca z białka czy tłuszczu powodująca nadwagę zwiększa ryzyko cukrzycy 2 regularne picie napojów słodzonych cukrem sprzyja rozwojowi cukrzycy to akurat jest prawdą napoje słodzone tak jak napoje owocowe energetyczny herbaciane gazowane podnoszą poziom glukozy we krwi 1 puszka takiego napoju Rozwiń » może zawierać aż 10 łyżeczek cukru czy tylko osoby z nadwagą otyłością będą chory na cukrzycę nadmierna masa ciała jest ważnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi cukrzycy, ale nie jest jedynym istotny jest także poziom aktywności fizycznej historia rodzinna wiek zdarza się, że osoby z cukrzycą typu drugiego mają prawidłową masę ciała lub niewielką nadwagę i dalej osoba, która ma cukrzycę musi całkowicie zmieni sposób odżywiania to jest nieprawda dieta diabetyka jest także odpowiednią dietą dla osób zdrowych należy unikać tłuszczu nasyconych kwasów tłuszczowych jest chude mięso chude mleko ryby jajka dużo warzyw umiarkowane ilości owoców co do produktów zbożowych takich jak chleb makaron należy wybierać pełno ziarnisty chleb ciemny makaron grube kasze brązowy ciemny róż powinny one dostarczać około połowy dziennej ilości innej energii i na końcu uważać na sól przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Podcastowe produkcje oryginalne, podcasty z audycji TOK FM oraz Radio TOK FM bez reklam z 40% zniżką!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA