REKLAMA

Jak powinien być oznakowany produkt probiotyczny?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-11-20 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
02:02 min.
Udostępnij:

Dziś wracamy do probiotyków czyli dobrych bakterii. Rozwiń »
Probiotyki występują naturalnie w niektórych produktach spożywczych oraz są dostępne jako suplementy diety. Jeśli idzie o produkty spożywcze to trzeba ich szukać w produktach naturalnie fermentowanych; jogurty, kefiry, zsiadłe mleko - niesłodzone, czy kiszonki; kiszoną kapusta ogórki i inne. Uwaga; w wypadku kiszonek warto sprawdzić, czy produkt nie został termizowany, czyli potraktowany temperaturą, w celu zwiększenia okresu przydatności i czy nie zawiera środków konserwujących.
Ale uwaga nie każdy produkt naturalnie fermentowany zawiera szczepy bakterii probiotycznych. Np nie każdy jogurt ma w sobie probiotyki.
Na miano probiotyku zasługuje produkt, który spełnia określone normy. Produkt probiotyczny powinien zawierać w 1 gramie minimum 10 milionów jednostek bakterii Bifidobacterium lub minimum 100 milionów Lactobacillus.
Jeśli producent chwali się probiotykami, i to niezależnie czy produkt jest naturalny czy łykamy go w tabletkach, to powinien podać nazwę konkretnego szczepu bakterii, który jest w nim zawarty. Sam gatunek i rodzaj bakterii nie zawsze wystarczy. Jak to czytać? Mamy gatunek, rodzaj i szczep bakterii, na przykład: Lactobacillus (gatunek) acidophilus (rodza) LA-5 (szczep), Bifidobacterium (gatunek) lactis(rodzaj) BB-12 (szczep). Szukajmy takiego oznakowania. Sam napis "zawiera żywe kultury bakterii nie wystarczy" Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
w TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska dziś wracamy do probiotyków, czyli dobrych bakterii probiotyki występują naturalnie w niektórych produktach spożywczych oraz są dostępne jako suplementy diety jeśli idzie o produkty spożywcze to trzeba szukać produktach naturalnie sfermentowanych jogurty kefiry zsiadłe mleko nie słodzone 60 kiszone kapusta ogórki uwaga wypadku kiszonek warto sprawdzić czy produkt nie został terminowa, czyli potraktowany temperaturą w celu Rozwiń » zwiększenia okresu przydatności czy nie zawiera środków konserwujących, ale uwaga każdy produkt naturalnie fermentowanych zawiera szczepy bakterii probiotycznych np. nie każdy i Good ma w sobie probiotyki na miano próbie tylko zasługuje ten produkt spełnia określone normy produkt probiotyczny powinien zawierać w 1g minimum 10 000 000 jednostek bakterii bitwy ido bakterią lub minimum 100 000 000 lat obecnie luz i jeśli producent chwali się protetyka niezależnie czy jest to produkt naturalny czy tango w tabletkach to powinien podać nazwę konkretnego szczepu bakterii, który jest zawarty sam gatunek rodzaj bakterii nie wystarczy jak czytać mamy gatunek rodzaj szczep bakterii np. Lactobacillus gatunek, a co do filmu ZUS to rodzaj, a pięcie lub wideo bakterią gatunek lak PiS rodzaju bb 12 szczep szukajmy takiego znakowania sam napis zawiera żywe kultury bakterii nie wystarczy przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewodnik TOK FM na zdrowie nie ma czasu posłuchać następnej audycji znajdziesz ją jako podcasty na tokfm Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj podcastów TOK FM bez reklam. Wybierz pakiet "Aplikacja i WWW" i słuchaj wygodniej z telefonu! A w promocji Black Friday obowiązuje prawdziwe 50% zniżki!

KUP TERAZ 50% taniej

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA