REKLAMA

Mężczyźni - badajcie swojego PSA

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-11-24 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
02:02 min.
Udostępnij:

Bohaterem negatywnym tego tygodnia jest rak prostaty. Rozwiń »
Rocznie w wyniku tej choroby umiera niemal 5 tys. pacjentów, codziennie 15 mężczyzn. Wczoraj powiedziałam, że jednym z czynników ryzyka oprócz diety bogatobiałkowej, otyłości, picia alkoholu, braku aktywności fizycznej, jest obciążenie genetyczne.
Im więcej przypadków zachorowania
na raka prostaty było w rodzinie, tym większe prawdopodobieństwo, że choroba może
dotknąc kolejną osobę. Dlatego tak ważne jest, by mężczyźni szczególnie narażeni byli w stałym kontakcie z lekarzem i systematycznie się badali.

Co nie oznacza jednak, że jeśli nikt z bliskich nie chorował na raka prostaty, to można go lekceważyć. Regularnym badaniom urologicznym powinni się poddawać wszyscy mężczyźni po
zakończeniu 50. roku życia, a coraz częściej postulowane jest regularne badanie mężczyzn już po 40. czy 45. roku życia.

Jakie badanie ?
Test PSA to proste i szybkie badanie, które umożliwia sprawdzenie poziomu antygenu swoistego prostaty z krwi badanego. Nieprawidłowe stężenie PSA we krwi wskazuje na możliwą obecność raka prostaty i stanowi wskazanie do biopsji prostaty. Europejskie Towarzystwo Urologiczne
rekomenduje regularne oznaczanie PSA we krwi od 50 roku życia, a w przypadku, gdy w
rodzinie występowały zachorowania na raka prostaty, wykonywanie badań PSA zaleca się już
od 45 roku życia. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie dzień dobry Ewa Podolska bohaterem negatywnym tego tygodnia jest rak prostaty rocznie w wyniku tej choroby umiera niemal 5000 pacjentów codziennie 15 mężczyzn wczoraj powiedziała, że jednym z czynników ryzyka oprócz diety bogatej rynkowej otyłości pić alkoholu brak aktywności fizycznej jest obciążenie genetyczne im więcej przypadków zachorowań na raka prostaty było w rodzinie tym większe prawdopodobieństwo, że choroba może dotknąć kolejne Rozwiń » osoby dlatego tak ważne jest by mężczyźni szczególnie narażeni byli w stałym kontakcie z lekarzem i systematycznie się badać co nie oznacza jednak, że jeśli nikt z bliskich nie chorował na raka prostaty to można go lekceważyć regularnym badaniom urologicznym powinni poddawać wszyscy mężczyźni po zakończeniu 50 roku życia, a coraz częściej postulowane jest regularne badanie mężczyzn już po czterdziestym czy czterdziestym piątym roku życia, jakie badania test Pa SA to prosty i szybkie badanie, które umożliwia sprawdzenie poziomu antygenu swoistego prostaty z krwi badanego nieprawidłowe stężenie PS zabytki wskazuje na możliwą obecność raka prostaty stanowi wskazanie do biopsji prostaty europejskie Towarzystwo urologiczne rekomenduje regularne oznaczanie PS we krwi od pięćdziesiątego roku życia, a w przypadku gdy w rodzinie występowały zachorowania na raka prostaty wykonywanie badań BSA zaleca się już od czterdziestego piątego roku życia przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed czternastą przewodnik TOK FM na zdrowie nie ma czasu posłuchać następnej audycji Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM Premium 40% taniej. Radio TOK FM bez reklam, podcasty z audycji i podcasty tylko dla Subskrybentów.

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA