REKLAMA

Rak prostaty - może być wyleczony jeśli wcześnie wykryty

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-11-25 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
02:08 min.
Udostępnij:

Powtórzę to co już powiedziałam wczoraj; by rak prostaty był wykryty wcześnie Europejskie Towarzystwo rekomenduje regularne oznaczanie PSA we krwi od 50. roku życia, a w przypadku, gdy w rodzinie występowały zachorowania na raka prostaty, wykonywanie badań PSA zaleca się już od 45 roku życia. Rozwiń »

Tymczasem z raportu „Narodowego Testu Zdrowia Polaków” wynika,
że badaniu PSA poddało się zaledwie 37 proc. Polaków w wieku od 55. do 64. lat.
Czy wniosek, że mężczyżni bardziej dbają o własne samochody niż o swoje zdrowie jest przesadą....?
W wypadku raka gruczoły krokowego istotne jest, że jest on dla wielu mężczyzn chorobą wstydliwą, dotyczy kwestii intymnych.

Drugim podstawowym badaniem obok PSA jest badanie per rectum. Choć powinno być one przeprowadzane przez każdego mężczyznę po 40. roku życia, dla wielu z pozostaje tematem tabu.
- Badanie polega na wprowadzeniu palca w odbytnicę pacjenta. Na podstawie dotyku lekarz stwierdza, czy na powierzchni prostaty pojawiły się guzki lub, czy nie jest ona powiększona. Choć badanie jest szybkie i bezbolesne, wielu mężczyzn wciąż go unika, odbierając sobie tym samym szansę na wczesne wykrycie choroby i jej wyleczenie.
A połączenie badania per rectum i badania PSA pozwala na dość czułe wyselekcjonowanie grupy chorych wymagających dalszej diagnostyki. Dodatkowo w ostatnich latach dopracowano metodę badania chorych za pomocą rezonansu magnetycznego, co w istotny sposób zwiększyło możliwości diagnostyczne wykrywania wczesnych przypadków raka gruczołu krokowego, a także pozwoliło selekcjonować grupy chorych wymagających agresywnego leczenia onkologicznego - podkreśla dr Tomasz Chwaliński, urolog Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik TOK FM na zdrowie i dobry Ewa Podolska zacznę od tego nad czym skończyła wczoraj rak prostaty był wykryty wcześnie europejskie Towarzystwo rekomenduje regularne oznaczanie Pesa krwi od pięćdziesiątego roku życia, a w przypadku gdy w rodzinie występowały zachorowania na raka prostaty wykonywanie badań BSA zaleca się już od czterdziestego piątego roku życia czasy z raportu Narodowego testu zdrowia Polaków wynika, że badaniu Pesa poddał się zaledwie 37% Polaków w Rozwiń » wieku od 55 do 61 czy wniosek, że mężczyźni bardziej dbają o władzę samochody niż swoje zdrowie przesadą w wypadku raka grup rockowego istotne też jest to, że jest on dla wielu mężczyzn chorobą wstydliwą dotyczy kwestii intymnych drugim podstawowym badaniem obok Pesa jest badanie bez efektu, choć powinno być ono przeprowadzone przez każdego mężczyznę po 40 roku życia dla wielu pozostaje tematem tabu badanie polega na wprowadzeniu palca odbytnicy pacjenta na podstawie dotyku lekarz stwierdza czy na powierzchni prostaty pojawiło się guzki lub czy nie jest ona powiększona, choć badanie szybkiej bezpłatne wielu mężczyzn wciąż unika, odbierając sobie tym samym szansę na wczesne wykrycie choroby leczenie, a połączenie badania projektu i badania Pereza pozwala na dość czułe wyselekcjonowanie grupy chorych wymagających dalszego styki dodatkowo w ostatnich latach opracowano metodę badań chorych za pomocą rezonansu magnetycznego co w istotny sposób zwiększyło możliwości diagnostyczne wykrywania wczesnych przypadków raka gruczołu krokowego, a także pozwoliło funkcjonować grupy chorych wymagających agresywnego leczenia onkologicznego podkreśla dr Tomasz Waleński pora rock przewodnik medyczny od poniedziałku do piątku przed 14 przewód Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA