REKLAMA

Jak się wykrywa raka prostaty ?

Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Data emisji:
2020-11-27 13:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:54 min.
Udostępnij:

Mówiłam już o dwóch badaniach: badaniu stężenia we krwi tzw PSA i badaniu per rectum. Jednak Podwyższone stężenie markera nowotworowego PSA w surowicy osoby z podejrzeniem raka, nie może być traktowane jako jednoznaczny objaw raka prostaty. - Jego stężenie wzrasta także w następstwie rozrostu łagodnego oraz zapalenia stercza. Rozwiń »
Za normę przyjęto następujące wartości PSA w zależności od wieku: 2,5 ng/ml do 49 roku życia, 3,7 ng/ml do 54 roku życia, 4,0 ng/ml do 59 rż, 5,4 ng/ml do 64 rż. i 6,6 ng/ml do 74 roku życia.
U części chorych raka gruczołu krokowego można wykryć na podstawie badania per rectum, palcem przez odbytnicę. Jednak wartość diagnostyczna tego badania jest jednak ograniczona i zależy od doświadczenia badającego.
Wykonuje się także ultrasonografię przezbrzuszną, oceniającą układ moczowy oraz ultrasonografię przezodbytniczej sondą wysokiej czułości pozwalającą wykryć niepalpacyjne ogniska raka prostaty. Ultrasonografia przezodbytnicza pozwala uwidocznić granicę i strukturę wewnętrzną gruczołu krokowego. Nieprawidłowy jej wynik stwierdza się u około 20% chorych na raka prostaty. Badanie to jest najbardziej dostępnym i powszechnym narzędziem służącym do bezpośredniego obrazowania stercza.

Korzystałam z:

https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/ Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
dobry Ewa Wolska jak się wykrywa raka prostaty mówiła już o 2 badań w badaniu stężenia we krwi tzw. TSA i badaniu werdykt jednak podwyższone stężenie markera nowotworowego po SA w surowicy osoby z podejrzeniem raka nie może być traktowane jak i jednoznaczny objaw raka prostaty jest dostępny jest wrasta w zastępstwie do wzrostu łagodnego oraz zapalenia za normę przyjęto następujące wartości za w zależności od wieku 2,5 do czterdziestego dziewiątego roku życia w 3,7 Rozwiń » dotyczącego czwartego roku stycznych 0 do pięćdziesiątego piątego roku życia 5,4 do sześćdziesiątego czwartego i 6,6 do siedemdziesiątego czwartego roku życia u części chorych na raka gruczołu krokowego można wykryć go na podstawie badania projektu palcem przez odbytnicę jednak wartość diagnostyczna tego badania jest jednak ograniczona, ponieważ zależy od doświadczenia badającego wykonuje także ultrasonografię przez wzrosną, która ocenia układ moczowy oraz ultrasonografia przez lotniczą sądom wysokiej czułości pozwalającą wykryć niemal wakacyjny ogniska taka prosta podczas obrad przez czas pozwala widocznie skradli jej strukturę wewnętrzną został określony w nieprawidłowy wynik stwierdza się około 20 chorych nawet prosta pytanie to jest najbardziej dostępnym w powszechnym narzędziem służącym do bezpośredniego obrazowania chciał krowy w studiu TOK FM na zdrowie Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK TOK FM NA ZDROWIE

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA