REKLAMA

Zakaz sprzedaży niskiej jakości węgla

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2020-12-16 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
02:05 min.
Udostępnij:

Czy wiedzą państwo, że 87% węgla stosowanego w Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest zużywane w Polsce. Rozwiń »

Jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza u nas jest dodatkowo spalanie najgorszych rodzajów węgla.

O zakaz sprzedaży niskiej jakości węgla walczy od lat Polski Alarm Smogowy. Nie sam. Samorządy nie mogąc doczekać się zmiany prawa u góry, podejmowały uchwały antysmogowe. Prowadziło to do takich paradoksów, że np w województwie śląskim był zakaż palenia tzw mułem i flotem - najgorszymi odpadam węglowymi, ale nie było zakazu ich sprzedaży. W 2018 Sejm znowelizował ustawy o systemie, monitorowania i kontrolowania jakości paliw, w wyniku czego zakazono wprowadzania do obrotu mułów węglowych oraz floto koncentratów. Dopuszczono jednak sprzedaży najgorsze miały węglowe i odpad węglowy. I tak było do 30 czerwca 2020 r.

Od 1 lipca tego roku ze sprzedaży detalicznej wycofano miał węglowy, w którym frakcja popiołu stanowiła aż 28%, a zawartość wilgoci mogła dochodzić do 24%. Czyli kupując tonę takiego opału, klient płacił za paliwo, w którym mogło być nawet 280 kilo bezwartościowego popiołu i 240 kilo wody. Co więcej, tak niskie wymagania jakościowe umożliwiały mieszanie miału z zakazanym odpadem węglowym: mułem oraz flotokoncentratem i sprzedawanie go jako miał.

W sprzedaży wciąż pozostaje jednak miał o lepszych parametrach jakościowych. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska twierdzą państwo, że 87% węgla stosowanego Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest używany w Polsce jedną z przyczyn fatalnego stanu powietrza u nas jest dodatkowo spalanie najgorszych rodzajów węgla o zakaz sprzedaży niskiej jakości węgla walczy od lat Polski alarm smogowy nie sam samorządy nie mogą doczekać zmiany prawa ogół podejmowały uchwały antysmogowe wprowadziły do takich paradoksów, że np. w województwie śląskim Rozwiń » był zakaz palenia tzw. mułem i pilotem najgorszymi odpadami węglowymi, ale nie było zakazu ich sprzedaż Panetta temu Sejm znowelizował ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw w wyniku czego zakazano wprowadzania do obrotu muł węglowy oraz flotokoncentratów dopuszczono jednak sprzedaż najgorszych miałów węglowych odpadów węglowych i tak było do 30czerwca tego roku od 1lipca ze sprzedaży detalicznej wycofano miał węglowy, który frakcja popiołu stanowiła aż 28%, a wartość wilgoci mogła dochodzić do 24 lat, czyli kupując tony takiego opału klient płacił za paliwo, które mogło być nawet 280 kg bezwartościowego popiołu i 240 kilo wody co więcej tak niskie wymagania jakościowe umożliwiały mieszanie miału zakazanym odpadem Węglowym mułem oraz flotokoncentraty i sprzedawanie go jako miał w sprzedaży jednak wciąż pozostaje miał o lepszych parametrach jakościowych przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano zapraszam także do naszych informacji o stanie powietrza po ósmej i przez nas Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POSŁUCHAJ RÓWNIEŻ

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!!

Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA