REKLAMA

Zakaz sprzedaży najgorszej jakości miałów węglowych

Przewodnik Smogowy
Data emisji:
2020-12-17 06:50
Prowadzący:
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Od 1 lipca 2020 r. obowiązuje zakaz sprzedaży najgorszej jakości miałów węglowych. Rozwiń »

Od dłuższego czasu naciskały na to samorządy, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Zdrowia a także oczywiście ruch antysmogowy. W końcu Ministerstwo Energii stworzyło odpowiednie przepisy. Jednak jest to rozwiązanie kompromisowe.

I tak oprócz odpadu węglowego i słabej jakości miałów dalej w obrocie handlowym dostępne będą grubsze węgle o bardzo słabych parametrach – wysokiej zawartości siarki, popiołu czy wilgoci. Według ekspertów węgiel spalany w domowych kotłach i piecach nie powinien zawierać więcej niż 0,8% siarki. Niestety obecne normy dopuszczają do sprzedaży węgiel o ponad dwukrotnie wyższej zawartości siarki, bo aż 1,7%.

Wbrew postulatom nie wprowadzono również klasyfikacji węgla, która ułatwiłaby dokonywanie wyboru paliwa użytkownikom kotłów5 klasy. Kotły te mogą osiągać gwarantowaną przez producenta niską emisyjność wyłącznie podczas spalania węgla o odpowiednio wysokiej jakości. Niestety normy nie określają paliwa przeznaczonego do takich kotłów. Tak więc realny poziom zanieczyszczeń emitowany z tego typu kotłów, będzie różnić się od poziomu emisji osiąganego w laboratorium, gdzie kotły certyfikuje się na skrupulatnie dobranych próbkach węgla o bardzo wysokiej jakości. Zwiń «

AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA PODCASTU

Transkrypcja podcastu
przewodnik smogowy dzień dobry Ewa Podolska od 1lipca tego roku obowiązuje zakaz sprzedaży najgorszej jakości miał węglowy od dłuższego czasu naciskały na to samorządy ministerstwo przedsiębiorczości technologii Ministerstwo Środowiska Ministerstwo Zdrowia, a także oczywiście ruch antysmogowy w końcu ministerstwo energii stworzyło odpowiedni przepis jednak jest to rozwiązanie kompromisowe i tak oprócz odpadł węglowego i słabej jakości miałów dalej w obrocie handlowym Rozwiń » dostępne będą grubsze węgla o bardzo słabych parametrach wysokiej zawartości Siarki popiołu czy wilgoci wg ekspertów węgiel spalany w domowych kotłach piecach nie powinien zawierać więcej niż 8% szelki niestety obecne normy dopuszczają do sprzedaży węgiel o ponad dwukrotnie wyższej zawartości Siarki ba 1,70% wbrew postulatom nie wprowadzono również klasyfikacji węgla, która ułatwiłaby dokonywanie wyboru paliwa użytkownikom kotłów piątej klasy kotły te mogą osiągać gwarantowaną przez producenta niską emisyjność wyłącznie podczas spalania węgla odpowiednio wysokiej jakości niestety normy nie określają paliwa przeznaczonego do takich kod, tak więc realny poziom zanieczyszczeń emitowanych z nich będzie różnić od poziomu emisji osiąganego w laboratorium, gdzie kotły certyfikuje się na skrupulatnie dobranych próbkach węgla bardzo wysokiej jakości przewodnik smogowy od poniedziałku do piątku przed siódmą rano zapraszam także do słuchania naszych informacji o stanie powietrza codziennie po ósmej i szesnastej przewodnik smogowy Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK SMOGOWY

Więcej podcastów tej audycji

REKLAMA

POPULARNE

REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Wszystkie audycje, kiedy chcesz! Teraz TOK FM Premium 30% taniej: podcastowe produkcje oryginalne, Radio TOK FM bez reklam i podcasty z audycji. Nie zwlekaj, słuchaj wygodniej!

KUP TERAZ

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA