REKLAMA

Alternatywne sposoby oszczędzania na emeryturę

Data emisji:
2017-11-24 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:55 min.
Udostępnij:

Jeśli sami nie będziemy dodatkowo odkładać pieniędzy na emeryturę - to naprawdę na kokosy od państwa liczyć nie możemy. Kolejne rządy zachęcają nas do aktywności w tym zakresie, funkcjonują Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, dodatkowo powstaje właśnie system, który ma niejako zmusić i pracodawców, i pracowników do odkładania na starość - mam na myśli Pracownicze Programy Kapitałowe, o których też już mówiłam w Przewodniku - zachęcam do zajrzenia do archiwum. Rozwiń »

Ale oczywiście są tacy, którzy zarabiają bardzo solidnie, i albo już mają IKE i IKZE, albo w ogóle nie chcą ich mieć, bo wolą sami kontrolować to, na co przeznaczane są ich pieniądze. Pomysłów w tym zakresie też nie brakuje, choć rzeczywiście wymaga to trochę więcej czujności, dobrego nosa i wiedzy.

Niektórzy lubią giełdę - a inwestując w akcje, wybierają takie spółki, które regularnie dzielą się swoimi zyskami z akcjonariuszami. To tak zwane spółki dywidendowe. Jeszcze inni posiadają kilka mieszkań, kupionych pod wynajem - dobry, sprawdzony sposób, choć potrafi czasem mocno nadszarpnąć nerwy, kiedy trzeba np. sprzątać po lokatorach. Jeszcze inni są kolekcjonerami: obrazów, sztuki alternatywnej, wina, whisky, znaczków, Są też tacy, którzy może nie uzbierali na starość wielkich pieniędzy - ale na jesień życia wybierają kraje, w których jest np. ciepło i tanio - i po prostu wyjeżdżają z Polski. Cóż, każdy sposób, każdy pomysł jest dobry, choć każdy wiąże się z różnego rodzaju ryzykiem. Kluczowe jest jednak to, żeby każdy z nas, samodzielnie przemyślał, co może i co powinien zrobić, żeby już dziś zacząć zabezpieczać się na przyszłość. Powodzenia! Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!