REKLAMA

Co się działo tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego?

Data emisji:
2018-07-29 19:00
Audycja:
Historie Polski
Prowadzący:
Czas trwania:
46:13 min.
Udostępnij:

26 lipca przybywa do Warszawy Jan Nowak-Jeziorański, który mówi, że „czeka nas utrata niepodległości, bo nawet przy obecności Mikołajczyka w Warszawie, Rosjanie będą się tu rządzili, jak zechcą” Podkreślał, że na pomoc Zachodu liczyć nie można, a jeśli chodzi o efekt powstania i jego wpływ na rządy i opinię publiczną w obozie sojuszniczym, to będzie to „będzie to burza w szklance wody”. Rozwiń »
27 lipca 1944 ambasador RP w Londynie, Edward Raczyński, spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Anthonym Edenem, którego poinformował wstępnie o planach zbrojnego wystąpienia AK w Warszawie. W jakim stopniu ten plany był konsultowany, "dogadany" z sojusznikami?
30 lipca radiostacja im. Tadeusza Kościuszki kilkakrotnie powtórzyła komunikat: Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Jaki był cel tych działań?
Czas przed wybuchem Powstania Warszawskiego przybliżał dr Andrzej Zawistowski Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Promocja dla studentów i nie tylko! Dostęp Premium taniej o 33%. Poszerzaj wiedzę z Dostępem Premium TOK FM!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!