REKLAMA

Czego spodziewać się po raporcie Komisji Europejskiej ws. polskiego mięsa?

Data emisji:
2019-02-11 14:40
Audycja:
Magazyn Europejski
Prowadzący:
Czas trwania:
15:00 min.
Udostępnij:

Komicy coraz częściej zostają politykami, i to nie żart. Zaczął Jón Gnarr, który został w 2010 roku burmistrzem Reykjaviku, a sądził, że zakładając partię „Best party”, czyli „najlepszą”, zrobi kolejny żart. Tymczasem wybory wygrał i pełnił rolę gospodarza stolicy Islandii przez pełną kadencję. Potem głośno było o Beppe Grillo, włoskim komiku, który założył partię „Ruch 5 Gwiazd”. Dzisiaj już nią nie kieruje, ale to „Cinque Stelle” wraz z Ligą rządzą dzisiaj Włochami, przyprawiając Europę o lekki ból głowy. No a teraz kolejny komik rusza po władzę: Wołodymyr Zełenski chce zostać prezydentem Ukrainy i jest już na trzecim miejscu w rankingach. Popularny stał się w Kijowie dowcip: „przez lata głosowaliśmy na poważnych ludzi i wszystko zamieniało się w farsę. To może teraz zagłosujmy na komika i zobaczymy, co się stanie?". No cóż, komików w polityce mamy coraz więcej, tylko czy to na pewno jest śmieszne? A wybory na Ukrainie 31 marca. Rozwiń »

Wielką burzę wywołały te słowa Donalda Tuska: „Zastanawiałem się, jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit, nie posiadając nawet planu, jak go bezpiecznie przeprowadzić”. No i po piekle rozpętało się piekło. Arlene Foster, liderka Partii Demokratycznych Unionistów, czyli zwolenników brexitu, mówiła wyraźnie poirytowana: „Muszę powiedzieć, że były to słowa bardzo lekceważące wobec tych z nas, którzy głosowali za wyjściem z Unii Europejskiej. Powinien on bardziej zastanawiać się nad tym, co mówi”. Sprawa ta była też omawiana w Izbie Gmin. Tzw. brexitowcy oczywiście nie kryli oburzenia, ale warto tu przypomnieć słowa posłanki opozycji, Joanny Cherry ze Szkockiej Partii Narodowej, która zauważyła: „zacytuję, co dokładnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział: „...jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit, nie posiadając nawet planu, jak go bezpiecznie przeprowadzić. I co panowie, prawda czasem boli, nieprawdaż?”. No właśnie, więc nie chodziło o Brytyjczyków głosujących za brexitem, tylko o tych polityków, którzy do niego doprowadzili bez planu, co dalej. Akurat Theresa May głosowała przeciwko brexitowi, ale teraz musi wypełnić wolę większości rodaków i zamknąć temat umowy – przypomnijmy – dla UE dawno zamknięty. Ponownie była w Brukseli, rozmawiała z Donaldem Tuskiem, a potem dziennikarzom o wątku „piekła” mówiła tak: „Przede wszystkim podniosłam w rozmowie z przewodniczącym Tuskiem sprawę języka, jakiego wczoraj użył, co nie było pomocne i co spowodowało powszechną konsternację w Zjednoczonym Królestwie. Zwróciłam uwagę, że powinniśmy oboje pracować nad zapewnieniem, że jesteśmy w stanie wypracować bliskie relacje między Zjednoczonym Królestwem i Unią Europejską w przyszłości, i że na tym przewodniczący powinien się koncentrować”. Prawda, tylko czy akurat pani premier, która w referendum głosowała za zostaniem w Unii, która teraz walczy o to, by z Unii wyjść, ale podpisanej przez nią umowy nie popiera większość Izby Gmin, w tym część posłów z jej partii, jest najlepszym doradcą w sprawach, na których trzeba się koncentrować?

W Polsce była grupa audytorów z Komisji Europejskiej, którzy na miejscu mieli zbadać sprawę mięsa wołowego, które – jak wynikało z reportażu stacji TVN – czasem pochodzi ze zwierząt chorych lub wręcz martwych. Od rzeczniczki Komisji Europejskiej dowiedzieliśmy się, że „inspektorzy dokonają oceny sytuacji na miejscu wraz z przedstawicielami polskich władz, które obecnie prowadzą własne śledztwo, więc poczekajmy na wyniki tej pracy, a jak tylko raport będzie gotowy, zostanie opublikowany”. O możliwych wnioskach z raportu mówił w Magazynie Krzysztof Hetman, polityk PSL, poseł do PE. Liczy, że w wyniku kontroli służba weterynaryjna w Polsce otrzyma od rządu właściwą pomoc. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: MAGAZYN EUROPEJSKI

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Z Dostępem Premium odsłuchasz każdy podcast! Wybierz pakiet: Aplikacja + www i słuchaj podcastów TOK FM wszędzie, gdzie tylko chcesz!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA