REKLAMA

Faktoring: usługa również dla małego biznesu!

Data emisji:
2017-12-07 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:16 min.
Udostępnij:

Kto prowadzi swoją firmę, z pewnością spotkał się już z tym, że kontrahenci nie zawsze opłacają wystawione im faktury w terminie. A im mniejsza firma - tym ma mniejszą siłę przebicia - i czasem tym trudniej odzyskać jej należności, co może naruszyć płynność finansową. Właśnie dlatego już dobre kilka lat temu bardzo mocno rozwijał się rynek faktoringowy. Jest już sporo firm, które wykupują od przedsiębiorców nieprzeterminowane faktury - dostarczając tym samym pieniądze wystawcy dokumentu. Nigdy sto procent wartości - ale około 80-90ciu procent, w zależności od podpisanej umowy. Pozostała brakująca kwota wpłynie na konto przedsiębiorcy po tym, jak swoją należność ureguluje adresat faktury - oczywiście po odliczeniu wszystkich prowizji, które za swoją usługę pobiera faktor. Dla niego to jest właśnie podstawowy zarobek. Rozwiń »

Współpraca z faktorem, poza pewnymi kosztami które ze sobą niesie, daje przedsiębiorcom różne korzyści: podstawowy to szybciej otrzymane pieniądze za wystawione dokumenty. Ale korzyścią jest też to, że te firmy, które mają opłacić faktury, są stale monitorowane - a taka presja sprawia, że szybciej regulują swoje należności. A jeśli ktoś opóźnia się z płatnościami - firma faktoringowa może zająć się również windykacją długu - choć weźmie za to oczywiście dodatkowe pieniądze.

Jeszce nie tak dawno usługi faktoringowe były skierowane głównie do dużych firm. Coraz częściej jednak firmy działające na tym rynku kierują swoją ofertę również do najdrobniejszych przedsiębiorców. Podkreślają jednak, że tutaj ryzyka i koszty są trochę wyższe - stąd mikrobiznes nie dostanie raczej równie korzystnych warunków współpracy co firma duża. No i warto pamiętać, że przedsiębiorca, który chce nawiązać współpracę z faktorem - też zostanie dokładnie sprawdzony i oceniony, czy sam wobec swoich kontrahentów zachowuje się profesjonalnie. Dlatego jak zawsze - trzeba zważyć racje przed podjęciem decyzji w tej sprawie. Na pewno jednak faktoring jest ciekawą alternatywą np. dla zaciągania kredytów, by podtrzymać płynność finansową firmy. W sumie z faktoringu korzysta już co siódmy przedsiębiorca. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Promocja dla studentów i nie tylko! Dostęp Premium taniej o 33%. Poszerzaj wiedzę z Dostępem Premium TOK FM!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!