REKLAMA

Jak szukać mieszkania na wynajem?

Data emisji:
2018-09-10 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:04 min.
Udostępnij:

Jest wrzesień - czyli jeden z najgorętszych okresów w nieruchomościach, szczególnie jeśli chodzi o rynek najmu. Mieszkań do wynajęcia szukają głównie studenci i ludzie, którzy przeprowadzili się do innego miasta, żeby tu podjąć pracę. Na portalach ogłoszeniowych ofert mnóstwo, ceny - no cóż, raczej wysokie - ostatnio zresztą jeszcze podskoczyły. Jak więc w tym gąszczu ofert znaleźć tę najlepszą dla siebie? Rozwiń »

Po pierwsze - warto rozważyć, czy chcemy mieszkania szukać samodzielnie, czy skorzystać z ofert pośredników. Oczywiście to drugie rozwiązanie będzie nieco droższe, bo pośrednik pobierze swoją prowizję. Ale zaletą tego rozwiązania jest to, że mieszkania które są w ofercie, były już wcześniej przez kogoś obejrzane i sprawdzone, proponowana cena raczej więc odzwierciedla faktyczny stan nieruchomości. Choć i tutaj potrafią się zdarzyć oszuści! Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinno być dla nas to, że firma żąda od nas zapłaty prowizji, zanim udostępni nam jakiekolwiek mieszkanie do obejrzenia. Pachnie szwindlem.

Jeśli jednak nie chcemy płacić prowizji i wolimy rozglądać się na rynku samodzielnie - to przygotujmy się do tego. Wiadomo, że każdy chce wynająć mieszkanie możliwie najtaniej, jednak powinniśmy krytycznie patrzeć na oferty wynajmu znacznie tańsze, niż podobne mieszkania w tej samej okolicy. Różnica kilkuset złotych może sugerować, że w mieszkaniu czekają na nas np. ukryte niespodzianki - od grzyba na ścianie czy braku ogrzewania, po nieznośnych sąsiadów.

W ogóle dobrą praktyką przed podjęciem decyzji: tak, chcę wynająć to mieszkanie! Jest uważne rozglądanie się. Warto sprawdzić szczelność okien, włożyć ładowarkę do gniazdek żeby sprawdzić czy jest w nich prąd, odkręcić wodę i sprawdzić, czy leci ciepła, no i sprawdzić, czy są grzejniki! Tego typu pułapki najczęściej czają się w mieszkaniach ładnych na pierwszy rzut oka. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!