REKLAMA

Kwota wolna po nowemu - będą niespodzianki w rozliczaniu PITów

Data emisji:
2018-02-16 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:57 min.
Udostępnij:

Rozliczanie PITów coraz bliżej - w tym roku jednak niektórzy mogą być nieco zaskoczeni. Może się bowiem okazać, że fiskusowi trzeba będzie dopłacić... Rozwiń »

Wszystko przez zmiany w rozliczaniu kwoty wolnej od podatku. Nie ma co ukrywać - rozliczenie ulgi zostało mocno skomplikowane, a w tym roku - czyli wypełniając PITy za rok ubiegły - rozliczamy ją po nowemu po raz pierwszy.
Podatnicy zostali podzieleni na kilka grup - i każda z tych grup kwotę wolną rozlicza inaczej. Najbardziej zadowolone będą osoby, które w ubiegłym roku zarobiły mniej niż 6 tysięcy 600 złotych - te podatku nie zapłacą. Kolejne trzy grupy będą miały rozliczenie trudniejsze, bo dla nich kwota wolna jest regresywna - czyli zmniejsza się wraz ze wzrostem rocznych dochodów. Spokojni o rozliczenie mogą być ci, którzy zarobili więcej niż 11 tysięcy w ciągu ubiegłego roku - czyli zwyczajni pracownicy etatowi - ta grupa żadnych zmian w kwocie wolnej nie zauważy. Ale jeśli już ktoś zarabia na tyle dużo, by wpaść w drugi próg podatkowy - będzie musiał fiskusowi dopłacić. A o jakie konkretnie kwoty chodzi - stanie się jasne tak naprawdę dopiero po wypełnieniu zeznania. Najlepiej więc będzie korzystać przy wypełnianiu PITów z programów komputerowych, lub z aplikacji e-Deklaracje, czyli oficjalnej aplikacji stworzonej kilka lat temu przez fiskusa - bo te programy będą uwzględniać zmiany w prawie, a automat podliczy wszystkie kwoty za nas. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 40% zniżki na Dostęp Premium! Skorzystaj ze świątecznej oferty już dziś!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!