REKLAMA

Leasing czy kredyt na nowe auto?

Data emisji:
2017-12-05 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:12 min.
Udostępnij:

Leasing czy kredyt? To pytanie, które często zadają sobie przedsiębiorcy, szczególnie gdy myślą o zakupie samochodu, maszyn czy sprzętu komputerowego. Rozwiń »

Podpisanie umowy leasingowej jest łatwiejsze niż zaciągnięcie pożyczki w banku - firmy leasingowe nie wymagają tak wielu dokumentów i zaświadczeń, nie sprawdzają także dogłębnie zdolności kredytowej klienta - dla nich zabezpieczeniem jest przedmiot, którego wynajmu dotyczy umowa, tymczasem bank może wymagać dodatkowych zabezpieczeń kredytu. Z umowy leasingowej łatwiej jest się także wycofać - zazwyczaj można to zrobić niemal od ręki, oczywiście tracąc do tej pory wpłacone raty.

Z punktu widzienia przedsiębiorcy istotną różnicą między kredytem a leasingiem jest sposób uwzględniania tych wydatków w rozliczeniach z fiskusem. Jeśli zaciągamy kredyt bankowy - w koszty możemy wliczyć jedynie spłacane przez nas odestki kredytowe. Tymczasem raty leasingu w całości możemy potraktować jako koszt.

W obu przypadkach korzystamy ze sprzętu, który nie należy w pełni do nas: w przypadku kredytu bank może zażądać wpisania go jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego kupionego przez nas auta. Jego zarejestrowanie i ubezpieczenie jest jednak naszym obowiązkiem. Gdy bierzemy samochód w leasing - jego właścicielem jest firma, od której auto wypożyczamy. Zatem to ona rejestruje je i ubezpiecza - i w przypadku udziału w kolizji, to leasingodawca zajmie się wszelkimi formalnościami.

To właśnie auta, firmy leasingują najczęściej - także dlatego, że firmy oferujące wynajem zazwyczaj kupują auta hurtowo, czyli po lepszej cenie - dzięki czemu mogą przygotować korzystniejszą ofertę dla swoich klientów.

Nie zawsze jednak leasing będzie lepszą formą finansowania niż bankowy kredyt. O ile bowiem wypożyczenie auta jest łatwe - o tyle dostęp do bardzo specjalistycznego sprzętu w takiej ofercie może być o wiele trudniejszy. Co więcej - leasing zazwyczaj obejmuje znacznie krótszy okres finansowania niż kredyt - maksymalnie kilka lat. A krótszy okres spłaty - to także dużo wyższa rata. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!