REKLAMA

Lej miód na rany!

Data emisji:
2017-12-01 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

Nasze babcie radziły smarować rany miodem i miały rację. Rozwiń »
Wcześniej robiono tak już w Mezopotamii około 5 tys. lat temu, a także tysiąc lat później w starożytnym Egipcie i 2,5 tys. lat temu w starożytnej Grecji oraz w wielu kulturach europejskich.
Znacznie później te obserwacje wyjaśnili naukowcy. Miód podczas kontaktu z zakażoną skórą wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, łagodzące ból, oczyszczające ranę, stymulujące ziarninowanie przez przyspieszenie tego procesu oraz wspomagające proces bliznowacenia. Działanie przeciwdrobnoustrojowe dawniej przypisywano obecności oksydazy glukozy, pod wpływem której powstaje nadtlenek wodoru czyli „woda
utleniona". Obecnie większe znaczenie przypisuje się wysokiemu ciśnieniu osmotycznemu, które jest spowodowane dużym stężeniem cukrów oraz niskiemu - kwaśnemu - odczynowi miodu.
Zakażone, cuchnące rany po opatrzeniu ich miodem w ciągu kilku dni tracą charakterystyczny odór, co tłumaczy się zmianą flory bakteryjnej lub zmianą metabolizmu bakterii. Wielka podaż gotowych do spożycia cukrów powoduje ich wykorzystanie przez bakterie, co w efekcie prowadzi do tego, że mniej wykorzystują białka i aminokwasy gospodarza. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!