REKLAMA

Nie daj się złapać na proste oszustwa!

Data emisji:
2019-02-11 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:56 min.
Udostępnij:

Bądźcie czujni i nie dajcie się oszustom! To rzecz, o której zawsze trzeba pamiętać. Ostatnio mieliśmy koleją falę prób wyłudzeń pieniędzy lub danych od zwykłych ludzi lub firm. Oszuści raz sięgają po proste metody, innym razem po bardziej wyrafinowane - za każdym razem licząc na naszą nieuwagę bądź niewiedzę. Rozwiń »

Zatem przypomnę po raz kolejny podstawowe zasady, by nie stać się ofiarą oszusta. Po pierwsze - nie logujmy się np. na nasze konto bankowe, jeśli dostajemy link do logowania w smsie lub w mailu. Prawdiwy bank nigdy nie będzie nas w ten sposób prosił o zalogowanie się, a już tym bardziej nie poprosi tak o zmianę hasła. Po drugie - z dużą ostrożnością podchodźmy do wiadomości, które dostajemy rzekomo od kuriera czy od różnych portali ogłoszeniowych, że np. musimy dopłacić jakąś niewielką kwotę za przesyłkę, czy odblokowanie konta na portalu czy przedłużenie umowy. Jeśli faktycznie czekamy na kuriera - zadzwońmy do biura obsługi. Jeśli jesteśmy na jakimś portalu - zalogujmy się tradycyjną drogą i sprawdźmy, czy rzeczywiście coś powinniśmy uregulować - a nie klikajmy w podsyłane we wiadomościach linki.


Dużą czujność powinni zachować także przedsiębiorcy. Oszuści próbują naciągnąć firmy powołując się na przepisy RODO. Przysyłają pismo o rzekomo przeprowadzonej kontroli i wykrytych nieprawidłowościach; dokument wygląda na urzędowy, i wzwywa się w nim do zapłaty kary, a jesli nie - to grozi się potężnymi finansowymi konsekwencjami. Jeśli dostaliśmy takie pismo - zweryfikujmy pieczątki i nazwy instytucji, a najlepiej zadzwońmy do Urzędu Ochrony Danych Osobowych i dopytajmy, czy jakiekolwiek pismo bylo do nas kierowane. Nie bądźmy naiwni. Zwiń «

DOSTĘP PREMIUM

Z Dostępem Premium odsłuchasz każdy podcast! Wybierz pakiet: Aplikacja + www i słuchaj podcastów TOK FM wszędzie, gdzie tylko chcesz!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA