REKLAMA

Obowiązki najemcy i właściciela mieszkania na wynajem określa kodeks cywilny!

Data emisji:
2018-09-13 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:17 min.
Udostępnij:

Wynająłeś od kogoś mieszkanie? Wynająłeś komuś własne mieszkanie? A czy znasz swoje prawa i obowiązki? Rozwiń »
To, że spiszesz umowę najmu, w której wprost umieścisz co może a czego nie może lokator, wcale nie oznacza, że to czego w umowie nie ma - nie istnieje!

Obowiązki obu stron najmu są określone w kodeksie cywilnym. Podstawowa sprawa - to to, że lokator ma obowiązek płacić na czas za wynajem mieszkania, a właściciel - udostępnić lokal ze sprawną instalacją gazową, czy elektryczną, w należytym stanie technicznym. Złamanie tych reguł to podstawa do rozwiązania umowy.

Jeśli jesteś właścicielem: pamiętaj, że duże remonty w mieszkaniu, to Twój obowiązek. Jeśli będzie potrzebna wymiana rur, ogrzewania, okien czy drzwi - to ty powinineś się tym zająć. Jeśli mieszkanie zalało i trzeba wymienić podłogę - to także twoja rola. Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa podejmuje jakieś decyzje - to Ty powinieneś je wykonać. No i oczywiście powinieneś zapłacić podatek od zarobków z najmu.

Jeśli jesteś najemcą: po pierwsze dopytaj właściciela o to, jak się zachowa, jeśli np. pęknie rura w mieszkaniu. Jeśli będzie chciał obciążyć ciebie kosztami - poszukaj innego lokum. Pamiętaj jednak, że drobne usterki, które są wynikiem zwykłego używania mieszkania - powinieneś sam załatwiać na bieżąco. Zmieniasz żarówki, naprawiasz cieknący kran. Jeśli chcesz mieć internet czy kablówkę - właściciel może powiedzieć, żebyś zorganizował je samodzielnie. Pamiętaj też, że mieszkanie to cudza własność, powinieneś więc ją szanować. Jeśli mocno pobrudzisz ściany, właściciel może poprosić cię o odmalowanie - albo zrobi to sam, ale koszty pokryje z kaucji, którą mu zostawiłeś.

Pamiętajcie też, że najłatwiej się po prostu ze sobą dogadać. Jeśli znudził ci się kolor ścian w wynajmowanym lokum - zapytaj właściciela, czy możesz przemalować. Jeśli uważasz, ze stolik jest ci już niepotrzebny - zapytaj, czy możesz się go pozbyć. Jeśli przychodzi do właściciela korespondencja - poinformuj go o tym i przekaż mu listy Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!