REKLAMA

Palenie a rak płuc

Data emisji:
2017-07-10 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:37 min.
Udostępnij:

O ile związek między chorobami krążenia a paleniem papierosów, o którym mówiłam poprzednio nie jest dla nas oczywisty, o tyle nawet intuicyjnie czujemy, że wdychany dym tytoniowy musi szkodzi naszym płucom. Rozwiń »
Nie przeszkadza to 9 mln Polaków nałogowo palić.
Przypominam - dym papierosowy - trująca mieszanka ponad czterech tysięcy substancji chemicznych, z których zdecydowana większość jest toksyczna, uzależniająca, a aż 60 - rakotwórczych.
Aktywne i bierne palenie papierosów jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka płuc.
Rak płuca zaś to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie i jednocześnie najczęstsza nowotworowa przyczyna zgonów. W Polsce zabija co roku 20 tysięczne miasto, codziennie 400 osób umiera na raka płuc. Choć występuje częściej u mężczyzn, to proporcja ta zmienia się - choruje coraz więcej kobiet. Ryzyko zachorowania jest wyższe u osób, które zaczęły palić w młodym wieku lub które palą od dawna. Zmniejsza się ono znacząco w ciągu kilku lat od zaprzestania palenia, ale dopiero po 15-20 latach zbliża się do poziomu charakterystycznego dla osób niepalących. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!