REKLAMA

Podstawowy rachunek bankowy dla każdego, bezpłatnie.

Data emisji:
2018-02-28 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
01:38 min.
Udostępnij:

Do sierpnia jest jeszcze trochę czasu, ale banki i SKOKi już teraz muszą przygotowywać ofertę tak zwanego podstawowego rachunku bankowego. To ma być konto, które będzie darmowe (lub prawie darmowe, o czym za chwilę), i muszą pojawić się w ofercie, bo tego wymaga jedna z unijnych dyrektyw. Rozwiń »

W całej tej historii chodzi o rozpowszechnianie ubankowienia i obrotu bezgotówkowego w społeczeństwie. Większość osób ma już co najmniej jedno konto w banku, ale nadal są tacy, którzy go nie mają - np. emeryci. Podstawowy rachunek płatniczy ma zawierać jedynie podstawowe funkcje - czyli umożliwić przelewy zlecane albo w placówce banku, albo przez internet oraz dokonywanie wpłat na konto, wypłaty z bankomatów. Do konta będzie też dodawana karta płatnicza. Obsługa konta w tym zakresie ma być darmowa, choć mogą pojawić się limity - np. bezpłatne będzie tylko pierwsze pięć przelewów w miesiącu. W ustawie zapisano też wprost, że założenie klientowi takiego podstawowego rachunku nie może być uzależnione od jakiekolwiek innej umowy na świadczenie usług dodatkowych, czy od regularnych wpływów na to konto. Podstawowe, darmowe narzędzia w myśl dyrektywy ludziom po prostu się należą.
Na przygotowanie ofert w tym zakresie, banki i SKOKi miały ponad półtora roku. Rachunki muszą pojawić się w sierpniu. Zwiń «

PODCASTY AUDYCJI: PRZEWODNIK FINANSOWY TOK FM

Więcej podcastów tej audycji

POPULARNE

DOSTĘP PREMIUM

Teraz 40% zniżki na Dostęp Premium! Skorzystaj ze świątecznej oferty już dziś!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!