REKLAMA

Rak płuc zabija więcej kobiet niż rak piersi

Data emisji:
2017-07-11 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:49 min.
Udostępnij:

Wczoraj powiedzieliśmy, że na raka płuc umiera rocznie ponad 20 tysięcy osób z czego 6, 5 tysiąca to kobiety - aż trzy raz więcej niż w latach 70. i 80. Rozwiń »
Rak płuc jest obecnie nowotworowym zabójcą numer jeden u kobiet w Polsce, a nie - jak powszechnie się sądzi - guz piersi. Pod względem liczebności/statystycznie wyprzedził on raka piersi już w 2007 roku.
Dlaczego tak jest: 90 proc. wszystkich przypadków raka płuc wywołuje palenie tytoniu. Specjaliści twierdzą, że aż dwudziestokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Bierne palenie, trzykrotnie podnosi ryzyko zachorowania.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że winne są przede wszystkim lata 70. i 80., kiedy to palić nałogowo zaczęła co druga kobieta pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. A ponieważ rozwijający się proces nowotworowy trwa właśnie 20-30 lat, stąd arytmetyka prosta: najwięcej guzów rozpoznaje się u pań pomiędzy 60. a 70. rokiem życia.
Kobiety łatwiej uzależniają się i trudniej odzwyczajają od palenia. Mężczyzna z rakiem płuca, który palił 3 paczki papierosów dziennie, z powodu stresu pooperacyjnego potrafi przestać palić. Kobiety rzadziej rzucają palenie. Często mówią „ja się przecież nie zaciągam”. Tymczasem z powietrzem wciągają do płuc toksyczny dym jak podczas palenia biernego. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!