REKLAMA

Samolotem lepiej lecieć na zachód

Data emisji:
2018-09-06 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
02:12 min.
Udostępnij:

Dzisiaj w dalszym ciągu zjawisko jet lag, czyli o nieprzyjemnych objawach związanych z przekraczaniem kilku stref czasowych w trakcie lotu samolotem. Podróżując w kierunku równoleżnikowym, czyli na wschód lub na zachód, co 15 stopni długości geograficznej przekraczamy jedną strefę czasową, a co za tym idzie ubywa nam lub przybywa jedna godzina. Rozwiń »
Jeśli wybieramy się np. z Polski do Sydney skracamy dobę aż o 9 godzin, lecąc do Chicago wydłużamy ją o 7 godzin. Przy czym zaburzenia dobowego cyklu snu są znacznie poważniejsze w przypadku podróży z zachodu na wschód. Podróżując do Nowego Jorku, czy do Rio de Janeiro mniej odczujemy na sobie objawy, niż po wylądowaniu w Pekinie czy Bangkoku, mimo iż są to porównywalne loty. Jeśli chodzi o czas spędzony na pokładzie samolotu, łatwiej nam się przyzwyczaić do dłuższego dnia, jak w przypadku podróży na zachód, niż do krótszego, jak w przypadku podróży na wschód. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!