REKLAMA

Właściciel wynajmowanego mieszkania powinien płacić podatek

Data emisji:
2018-09-14 11:00
Audycja:
Przewodnik Finansowy TOK FM
Czas trwania:
02:03 min.
Udostępnij:

Sporo już w tym tygodniu w Przewodniku mówiłam o wynajmowaniu mieszkań - to ten jeden temat też koniecznie musi się pojawić. A mam na myśli podatek dochodowy, czyli PIT, który powinna płacić osoba wynajmująca komuś mieszkanie. Skoro zdecydowaliśmy się udostępnić komuś własny lokal - powinniśmy zgłosić to w urzędzie skarbowym. Do wyboru mamy dwie formy opodatkowania - stawkę ryczałtową, która wynosi 8,5 proc. dochodu - jeśli jednak chcemy rozliczać się ryczałtowo, musimy zgłosić to w urzędzie w styczniu. Druga metoda opodatkowania - to skala podatkowa PIT, czyli 18 lub 32 proc, jeśli w sumie nasze dochody z pracy oraz z najmu przekroczą rocznie 85 tysięcy. W tym drugim wypadku możemy jednak korzystać z różnych odliczeń - np. jeśli przeprowadzimy gruntowny remont wynajmowanego mieszkania i zachowamy faktury - możemy wpisać to w koszt uzyskania przychodu. Rozliczając się według skali powinniśmy jednak pamiętać, że co miesiąc powinniśmy odprowadzać do fiskusa zaliczki na podatek. Jeśli o tym zapomnimy, to w corocznym rozliczeniu PITów może nas zaskoczyć, że mamy spory podatek do zapłaty. Rozwiń »

Mieszkanie możemy wynajmować również jako firma - jeśli rejestrujemy pod to działalność gospodarczą, możemy korzystać ze skali podatkowej, lub 19 proc. podatku liniowego.

Wiele osób obowiązek zapłaty podatku dochodowego od wynajmu lekceważy. Podjęcie takiego ryzyka może jednak napytać nam biedy - jeśli fiskus np. na skutek donosu od sąsiada, dowie się, że zarabiamy na wynajmie, ale nie oddajemy fiskusowi co mu należne - to nie dość, że będziemy musieli zapłacić zaległy podatek, to jeszcze dojdą do tego kary. Skarbówka może kontrolować podatnika w sprawie nieujawnionych przychodów 10 lat wstecz. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Nieograniczony dostęp do wszystkich audycji TOK FM, także archiwalnych. Wykup Dostęp Premium i słuchaj podcastów, bez reklam!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!