REKLAMA

Zaćma - jakie są jej objawy?

Data emisji:
2018-01-10 13:50
Audycja:
Przewodnik TOK FM Na Zdrowie
Prowadzący:
Czas trwania:
01:30 min.
Udostępnij:

Dzisiaj ciąg dalszy o chorobach oczu. Zaczęliśmy od zaćmy nazywanej dawniej kataraktą. Przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki oka. Zwykle to skutekprocesu starzenia się organizmu. Rozwiń »
Nie można jednak przewidzieć czy i kiedy pojawi się ona w naszym życiu. Wiele zależy od genów. W zasadzie nie mamy wpływu na powstawanie zaćmy, chociaż zwraca się uwagę na możliwość szkodliwego działania promieniowania słonecznego -
warto nosić okulary przeciwsłoneczne - i wpływ czynników środowiskowych: np. palenie papierosów, promieniowanie podczerwone. Czynnikiem ryzyka są też choroby metaboliczne, m.in. cukrzyca. Istnieje też zaćma wrodzona. Zmętnienie soczewki w oku może być również spowodowane przyjmowanymi przez lata lekami, np. steroidami, środkami stosowanymi w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów - to tzw. zaćma polekowa.
Objawy to stopniowe, bezbolesne, pogarszaniu się widzenia, którego nie można poprawić za pomocą żadnych okularów. Chory zaczyna widzieć wszystko jak przez brudną, matową szybę. Kolory stają się dużo bledsze, pogarszają się kontrasty.
Jeśli chory się nie leczy objawy te stopniowo nasilają się, prowadząc do całkowitej utraty zdolności widzenia. Zwiń «

POLECAMY

DOSTĘP PREMIUM

Promocja dla studentów i nie tylko! Dostęp Premium taniej o 33%. Poszerzaj wiedzę z Dostępem Premium TOK FM!

Kup teraz

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przedłuż dostęp Premium taniej!