REKLAMA

Co się stanie z twoimi dobrami, gdy odejdziesz? To co chcesz, czy to, co zdecyduje ktoś inny? UNICEF Polska namawia w akcji Ponadczasowi do spisywania testamentów. Dla dobra swojego i swoich bliskich. Ale także przypomina, że w testamencie można uwzględnić organizację charytatywną i w ten sposób pomóc przyszłym pokoleniom. Zostawić po sobie trwały ślad. Stać się Ponadczasowym.

Przeczytaj:

 • Jak spisać ostatnią wolę? Najważniejsze zasady sporządzania testamentu

  05-10-2022 15:03

  Testament, czyli oświadczenie woli obejmujące rozporządzenie spadkiem na wypadek śmierci. Warto zadbać o właściwe jego sporządzenie, bowiem jak mówi Luiza Kwaśnicka z z Kancelarii Radców Prawnych Grabowski i Wspólnicy: "Dziedziczenie ustawowe nie zawsze urzeczywistnia wolę spadkodawcy". Oto podstawowe zasady spisywania testamentu.

 • Sporządź testament. Masz do tego prawo

  04-10-2022 07:59

  Temat dziedziczenia jest ciągle obcy dla wielu Polaków, zarówno kwestie dziedziczenia majątku prywatnego jak i sukcesji firm. Niesłusznie wiele osób sądzi, że jedynie osoby zamożne i właściciele wielkich przedsiębiorstw powinny się zastanowić, co zrobić ze swoim dorobkiem. Prawda jest taka, że każdy z nas, zarówno właściciel trzyosobowej firmy, jak i osoba pracująca na etacie czy prowadząca gospodarstwo rolne, ma prawo podjąć decyzję, co zrobić ze zgromadzonym majątkiem. A skoro mamy takie prawo, to skorzystajmy z niego.

 • Sukcesja to proces, długi i złożony. "Może trwać miesiące, rok, a nawet dekadę" [materiał partnerski]

  26-09-2022 06:59

  Sukcesja to proces, który dotyczy każdej firmy rodzinnej, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności - tłumaczy mecenas Luiza Kwaśnicka z Kancelarii Radców Prawnych Grabowski i Wspólnicy. Wszystko to ma zapewnić ciągłość firmy, a także jej bezpieczeństwo i trwałość trwających kontraktów czy działań. Czym może grozić brak jej przygotowania?

 • Czym jest zachowek? Komu przysługuje i jak go obliczyć?

  24-11-2021 16:33

  Zachowek to instytucja prawa spadkowego uregulowana wprost w przepisach kodeksu cywilnego mająca na celu ochronę osób najbliższych spadkodawcy, czyli uprawnienie przysługujące najbliższym spadkodawcy do żądania zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Jak obliczyć zachowek. kto go wypłaca i jak go można dochodzić, wyjaśnia mecenas Luiza Kwaśnicka z kancelarii Grabowski i Wspólnicy.

 • Dziedziczenie ustawowe - kto ma prawo do spadku i jaka jest kolejność dziedziczenia?

  17-11-2021 16:20

  - Dziedziczenie ustawowe jest przeciwieństwem dziedziczenia testamentowego. Wchodzi w grę wtedy, kiedy nie podjęliśmy żadnych działań co do przyszłości majątku po naszej śmierci. Cały czas w Polsce tak często się dzieje i wiąże się z tym wiele nieszczęść - mówi mecenas Marcin Radomski.

 • Zapis windykacyjny w testamencie. Kto może na nim skorzystać i jak go sporządzić?

  12-11-2021 10:37

  Zapis windykacyjny to instrument, który pozwala spadkobiercy przekazać określonej osobie konkretny składnik swojego majątku. Jak wyjaśnia mecenas Marcin Radomski, dopiero od 10 lat funkcjonuje w polskim prawie. Jego istotą jest to, aby jak najszybciej wybrane przedmioty trafiły do wskazanej osoby po śmierci właściciela. Za pośrednictwem zapisu windykacyjnego można zapisać wybranej osobie biżuterię albo obraz, a w testamencie (zarówno zwykłym, jak i notarialnym) nie.

Posłuchaj:

 • REKLAMA

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!

Kup Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA