Co się stanie z twoimi dobrami, gdy odejdziesz? To co chcesz, czy to, co zdecyduje ktoś inny? UNICEF Polska namawia w akcji Ponadczasowi do spisywania testamentów. Dla dobra swojego i swoich bliskich. Ale także przypomina, że w testamencie można uwzględnić organizację charytatywną i w ten sposób pomóc przyszłym pokoleniom. Zostawić po sobie trwały ślad. Stać się Ponadczasowym.

Przeczytaj:

 • Czym jest zachowek? Komu przysługuje i jak go obliczyć?

  24-11-2021 16:33

  Zachowek to instytucja prawa spadkowego uregulowana wprost w przepisach kodeksu cywilnego mająca na celu ochronę osób najbliższych spadkodawcy, czyli uprawnienie przysługujące najbliższym spadkodawcy do żądania zapłaty określonej kwoty pieniężnej. Jak obliczyć zachowek. kto go wypłaca i jak go można dochodzić, wyjaśnia mecenas Luiza Kwaśnicka z kancelarii Grabowski i Wspólnicy.

 • Dziedziczenie ustawowe - kto ma prawo do spadku i jaka jest kolejność dziedziczenia?

  17-11-2021 16:20

  - Dziedziczenie ustawowe jest przeciwieństwem dziedziczenia testamentowego. Wchodzi w grę wtedy, kiedy nie podjęliśmy żadnych działań co do przyszłości majątku po naszej śmierci. Cały czas w Polsce tak często się dzieje i wiąże się z tym wiele nieszczęść - mówi mecenas Marcin Radomski.

 • Zapis windykacyjny w testamencie. Kto może na nim skorzystać i jak go sporządzić?

  12-11-2021 10:37

  Zapis windykacyjny to instrument, który pozwala spadkobiercy przekazać określonej osobie konkretny składnik swojego majątku. Jak wyjaśnia mecenas Marcin Radomski, dopiero od 10 lat funkcjonuje w polskim prawie. Jego istotą jest to, aby jak najszybciej wybrane przedmioty trafiły do wskazanej osoby po śmierci właściciela. Za pośrednictwem zapisu windykacyjnego można zapisać wybranej osobie biżuterię albo obraz, a w testamencie (zarówno zwykłym, jak i notarialnym) nie.

 • Jak napisać testament i czy trzeba to zrobić? "Tak jest mądrzej i bezpieczniej dla naszych najbliższych"

  03-11-2021 09:57

  - Nie chodzi o to, czy trzeba, ale czy warto i kiedy warto to zrobić - na pytanie, dlaczego warto spisać testament, odpowiada Marcin Radomski, radca prawny specjalizujący się w prawie spadkowym. Podkreśla, że testament warto napisać, jeżeli sami chcemy zdecydować, co ma się stać z dorobkiem naszego życia. Z całością albo częścią.

 • Jakie są zalety sporządzenia testamentu notarialnego? Jak i gdzie przechowywany jest oryginał?

  27-10-2021 12:13

  Radczyni prawna Luiza Kwaśnicka wyjaśnia, czym jest testament notarialny i dlaczego warto go sporządzać. Posłuchaj, jak wygląda składanie ostatniej woli u notariusza i jakie dokumenty są do tego potrzebne.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

Słuchaj wszystkich audycji Radia TOK FM kiedy chcesz i jak chcesz - na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej!

Kup Dostęp Premium

SERWIS INFORMACYJNY